POHYB JE PREVENCE TĚLESNÉHO ZDRAVÍ

07.04.2022

Minule jsme nakousli to, jak je tělo propojené s psychikou a naší myslí. A jak je důležité tělu naslouchat a věnovat se činnostem, které mu dělají dobře. Dnes se podíváme na to jak tělo funguje a reaguje na věci.

Lidské tělo je mašina na pohyb, k tomu také bylo evolučně stvořeno, zkrátka naše tělo je koncipováno tak, že pokud budete neustále dokola dělat nějakou činnost, brzy přijde zlepšení, tělo udělá vše proto, aby příště vynaložilo méně energie k vykonání dané činnosti. Ovšem má to svá úskalí, ať provádíte jakýkoliv pohyb, tělo se ho vždy bude snažit provést s co nejmenší námahou a je mu absolutně jedno zdali daný pohyb dělá zdravě a šetrně či nikoliv.

Také pokud se hýbete málo a máte ještě k tomu sedavé zaměstnání, tělo "zapomene" používat některé svaly. Takže bez pohybu a se spousty hodin práce na počítači vám začnou ochabovat zádové svaly, hýždě, zadní strana stehen, zkrátka většina svalů posteriorního (zadního) svalového řetězce a to se odrazí na vašem tělesném zdraví. 

Pohyb je zkrátka pro lidské tělo velice důležitý a to nejen pro tělo, ale i pro psychiku. Při sportu se se uvolňuje spousta hormonů, které v mozku působí jako neurotransmitery, například serotonin, endorfin, adrenalin, dopamin, ale také testosteron, který se tvoří u obou pohlaví (u můžu více) a ten je zodpovědný mimo jiné za tvorbu svalů, pevnost kostí a sílu vlasů. 

Pokud už se hýbete, ale stále vás něco bolí, anebo sportujete ale nemáte požadované výsledky, zvažte soukromou lekci u trenéra, kde se dozvíte jak na tom jste, co děláte špatně, anebo co byste naopak měli dělat jinak. 

Líbil se ti článek? Super, příště mrkneme na jídlo a hubnutí.


Lukáš Kopecký