Jak podpořit své zdraví kromě pohybu?
Ahoj všem, po delší pauze si opět dovolím napsat pár řádků k podpoře vašeho zdraví.
Tentokrát se podíváme co můžete dělat navíc pro své zdraví, kromě pravidelného pohybu? Stejně tak jako můžeme své zdraví ovlivňovat negativně zvenčí, například kouření, časté pití alkoholu, ponocování, braní drog atd., můžeme jej ovlivňovat i příznivě.
To co už jsem zmínil je pohyb, kvalitní strava, ale dnes se budeme bavit i o dalších možnostech jako je otužování, spánek, nebo meditace.
Začneme otužováním, pro mě je otužování součástí života už několik let a mohu tedy z vlastní zkušenosti potvrdit pozitivní vlivy na lidské zdraví a psychiku. Otužování příznivě ovlivňuje funkci imunitního systému, pomáhá s hubnutím, s kvalitou pokožky a zlepšuje naší náladu a to je pouze malý výčet benefitů, které nám poskytuje.
Ovšem není nutné a ani vhodné lézt hned do ledových rybníků, případně si dávat doma ledové vany. Začít by se mělo postupně a úplně postačí, když si začnete každé ráno oplachovat obličej a zátylek studenou vodou. Po čase můžete přidat oplachování končetin, například ruce po lokty, nohy po kolena a pomalinku se dostávat dále až třeba ke studené sprše. Důležité je, se na chlad opět těšit, pokud vaše první zkušenost bude ze zimního období a rovnou z ledového rybníku, nemusí to být pro vás ten správný impuls, který vás požene do chladu znovu.
Otužování nemusí být pouze vodou, ale také vzduchem, zkuste v zimě krátkou procházku pouze ve svetru, spěte při otevřené ventilačce a dalším skvělým nástrojem jsou ledová mýdla - necháte zmrznout vodu v nějaké krabičce a tímto "mýdlem" se následně potíráte po celém těle. Způsobů jak začít je několik, stačí se jen přemluvit a já vám slibuji, že blahodárných efektů na vaše tělo a psychiku to bude mít spoustu.
Určitě jste v životě někdy slyšeli větu "pořádně se obleč ať nejsi nemocný" já jsem ale zjistil, že je to přesně naopak. Čím více se budete oblékat, čím více si budete užívat teplo v domovech a v autech tím více bude vaše tělo strádat, samozřejmě tím nemyslím, že pokud se začnete otužovat musíte vyhledávat chlad pokaždé jen to jde, opět je to o dávce, například já i přesto, že se otužuji pravidelně si dám rád horkou vanu a rád se přiobleču když je chladno, důležité je být k sobě laskavý a nesoutěžit.

Další hlavní roli ve světe zdraví hraje spánek, v jednom skvělém rozhovoru s nejznámější českou biohackerkou Veronikou Allister, jsem slyšel větu, že spánek začíná ráno a když se nad tím člověk zamyslí, je to tak. To jak budeme spát, jak kvalitní a dlouhý náš spánek bude, ovlivňuje spousta faktorů již přes den. Opět záleží na stravě, na pohybu, na míře stresu atd.. Spánek je téma na několik hodin a pokud vás opravdu zajímá, doporučuji knihu Proč spíme? od britského neurovědce Matthew Walkera.
Většinu faktorů, které ovlivňují náš spánek můžeme začít koordinovat, zde tedy několik doporučení.
Poslední jídlo byste měli mít nejlépe 2-3 hodiny před spánkem, abyste nezatěžovali trávení. Také není vhodné večeřet potraviny které se déle tráví, jako červené maso, syrová zelenina a podobně.
Dávejte si pozor také na kávu, poločas rozpadu kofeinu v našem těle jsou průměrně 4 hodiny (tzn. doba kdy tělo odbourá cca 50% kofeinu) samozřejmě zde záleží na věku, hmotnosti, funkci jater a podobně. Takže kávu v pozdních odpoledních hodinách případně večer raději vynechejte.
Také alkohol není večer vhodný, možná si řeknete že sklenka před spaním je v pořádku, bohužel je to ale naopak. Alkohol negativně ovlivňuje REM fázi spánku a ta je nutná pro naši regeneraci, paměť, schopnost učení atd.
Dále není vhodné před spaním koukat do displejů ať už je to televize, tablet, počítač, nebo mobilní telefon, samozřejmě existují různé filtry na blokaci modrého a zeleného světla, anebo i brýle blokující tyto spektra, ovšem nejlepší opravdu je vyhnout se těmto činnostem a například si číst.
Vhodné také není svítit žárovkami s velkou svítivostí a bílým světlem.
A v poslední řadě místnost kde spíme, by měla být řádně vyvětraná a teplota by se mohla pohybovat mezi 15-18°C.
Poslední co bych dnes zmínil jsou meditace. Meditaci si lidé představují za spirituální hudby s různými vonnými tyčinkami v tureckém sedu a se zvukem ooohhhmmm, ovšem tak to není. V dnešní době kdy jsme zahlceni nejrůznějšími zprávami z počítače, mobilu a televize a neustále zpracováváme spousty nových dat je potřeba si "uklidit" v hlavě. Naprosto postačí si během dne sednout, anebo lehnout do příjemné polohy a poslouchat svůj dech, vnímat jak dýcháte, zdali rychle, pomalu, pozorovat kam dýcháte, do spodní části trupu, do hrudníku a jen nechat plynout myšlenky. Z počátku jich tam budete mít spousty, ale pokud této činnosti věnujete 10-15 minut denně, výrazně vám to zklidní mysl a budete se cítit lépe.
To už je pro dnešek vše, já vám opět děkuji za pozornost a mějte se krásně.